خرد کردن زندان دادگاه حمید بقایی تمدید مرخصی

خرد کردن: زندان دادگاه حمید بقایی تمدید مرخصی اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی انتشار لیست ارزبگیران به ضرر چه کسانی است؟

پس از انتشار لیست واردکنندگان با ارز دولتی و زمانی که مشخص شد بعضی با دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، کالاها را با ارز آزاد فروخته‌اند، مسیر شفاف‌سازی و رسوایی سودجویان

انتشار لیست ارزبگیران به ضرر چه کسانی است؟

انتشار لیست ارزبگیران به ضرر چه کسانی است؟

عبارات مهم : انتشار

پس از انتشار لیست واردکنندگان با ارز دولتی و زمانی که مشخص شد بعضی با دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، کالاها را با ارز آزاد فروخته اند، مسیر براق سازی و رسوایی سودجویان تا اندازه ای هموار شد؛ با این حال ظاهرا بعضی معتقدند این اقدام وزیر ارتباطات خوب نبوده که بخواهند دنباله روی این راه باشند.

به گزارش ایسنا، داستان انتشار لیست واردکنندگان با ارز دولتی از جایی شروع شد که تعدادی از کسبه و فروشندگان گوشی تلفن همراه و تبلت در تهران، نسبت به نوسانات قیمت ارز اعتراض کردند و در همین راستا، محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – نیز در حالی که پیش از این هم سوءاستفاده و سودجویی از اوضاع بازار را علت گرانی گوشی ها اعلام کرده بود، ‏لیست شرکت هایی که به آن ها ارز ۴۲۰۰ تومانی جهت واردات گوشی گوشی تخصیص یافته است را منتشر کرد.

با انتشار این لیست، مشخص شد بسیاری از شرکت هایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی جهت واردات دریافت کرده اند، نه تنها هنوز تمامی ارز تخصیص داده شده است یافته را هزینه ی واردات نکرده اند، بلکه منشتر شدن اسامی بعضی از شرکت ها حتی علت گرانی گوشی ها نیز معلوم شد؛ اینکه بعضی از تامین کنندگان و یا واردکنندگان در عین دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، نوسانات ارز را بهانه کرده و با زیاد کردن قیمت آزاد ارز، قیمت کالاها را زیاد کردن داده و بعضا با دلار ۷۰۰۰ تومانی محاسبه کرده و فروخته اند.

انتشار لیست ارزبگیران به ضرر چه کسانی است؟

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات حتی اسم یکی از شرکت هایی را که گوشی های آیفون را دو میلیون تومان گران تر از معمول فروخته بود، اعلام کرد. این اقدام وزیر ارتباطات که به نوعی روشن گری و براق سازی به شمار می آمد، مورد توجه شرکت حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز قرار گرفت. در همین راستا، محمود نوابی -رییس شرکت حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان- گفت: طبق دستور رییس جمهوری لیست کالاهایی که با دلار ۴۲۰۰ تومان وارد شده است اند، به محض اعلام بانک مرکزی در سامانه ۱۲۴ (www.124.ir) شرکت حمایت قرار می گیرد تا مردم این لیست را مشاهده و درصورت مغایرت و گرانی، موارد را به شرکت اعلام کنند.

اما در حالی که این اقدام براق سازی مورد حمایت مردم قرار گرفته بود، روز گذشته محمد شریعتمداری – وزیر صنعت، معدن و تجارت – ضمن مخالفت با این اقدام وزیر ارتباطات، اظهار کرد: بانک مرکزی اسامی افرادی که ارز ۴۲۰۰ تومانی را به آن ها داده شده است است را در اختیار دارد؛ بنابراین ما به عنوان وزارت صنعت نمی توانیم ثبت سفارش شدگان را افشا کنیم، چراکه در این صورت به جنگ بخش شخصی رفته ایم. این در حالی است که لیست اعلامی از سوی وزیر ارتباطات نیز اسامی افرادی بود که تخصیص ارز داشتند و تامین ارز آن ها صورت نگرفته بود، ما نمی خواهیم به جنگ اقتصاد کشور برویم و اقتصاد را به هم بریزیم، بنابراین با استفاده از نیروی عقل خدادادی، تصمیماتی خواهیم گرفت که به صلاح اقتصاد باشد.

پس از انتشار لیست واردکنندگان با ارز دولتی و زمانی که مشخص شد بعضی با دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، کالاها را با ارز آزاد فروخته‌اند، مسیر شفاف‌سازی و رسوایی سودجویان

وی در عین حال با بیان اینکه با اعلام اسامی افرادی که ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و کالا وارد کرده اند، مخالف نیستیم، گفته است که موافق دریافت این اسامی از سوی نهادهای نظارتی هستیم، ولی توصیه اینجاست که هر یک از انواع ارز، هزینه مبادله متفاوتی دارد و قیمت تمام شده است آن را نیز باید بر این مبنا محاسبه کرد.

از سوی دیگر محمدجواد آذری جهرمی طی اظهاراتی در جمع خبرنگاران بار دیگر با تاکید بر لزوم شناسایی ارزبگیران تصریح کرد: بعضی جهت انتشار لیست ارزبگیران بهانه هایی می آورند که به هیچ وجه قابل قبول نیست. این روند باید یک بار جهت هر لحظه به اتمام برسد و براق سازی های مورد نیاز انجام شود چون این براق سازی ها به رشد اقتصادی کشور کمک می کند. از همکاران انتظار می رود به جای دستگاه قضا نسبت به انتشار لیست ارزبگیران در وزارتخانه متبوع خود اقدام کنند.

وزیر ارتباطات که به عنوان یکی از بازوهای اجرایی طرح رجیستری (ثبت شناسه تلفن همراه) به مقابله با قاچاق گوشی رفته هست، همچنین در پیامی در صفحه توییترخود نوشت: «با ایمان قلبی که بر پایه عقل خدادادی هست، می گویم فساد، موریانه و عامل بی ثباتی اقتصاد کشور هست. بخش شخصی پاکدست از انتشار لیست ارزبگیران حمایت کرده وخواهد کرد؛ باید به جنگ اقتصاد رانتی رفت.»

انتشار لیست ارزبگیران به ضرر چه کسانی است؟

در این شرایط امروز فهرست کالاهای دریافت کننده ارز رسمی به تفکیک افراد و شرکت ها از سوی بانک مرکزی منتشر شد.

در هر حال مخالفت منشتر شدن لیست ارزبگیران در حالی بود که به گفته کارشناسان با توجه به گرانی های بعضا افسارگسیخته در بعضی از کالاها از جمله گوشی همراه، انتظار می رفت این اتفاق سریعتر بیفتد. حتی یکی از انتقاداتی که در این زمینه وجود داشت، عدم نظارت بر این فضا و نبود اطلاع رسانی و روندی براق در اعطای ارز بود که به نوعی راه را جهت سوجویان و شرکت هایی که صرفا منافع خود را می بینند، باز کرده بود تا کالاهای آی تی و گوشی های گوشی تلفن همراه را به چند برابر قیمت بفروشند.

پس از انتشار لیست واردکنندگان با ارز دولتی و زمانی که مشخص شد بعضی با دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، کالاها را با ارز آزاد فروخته‌اند، مسیر شفاف‌سازی و رسوایی سودجویان

واژه های کلیدی: انتشار | اقتصاد | دریافت | اقتصادی | وزیر ارتباطات | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog